See separoituva on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "separoituvampi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "separoituvin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "separoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "separoituv",
"2": "ampi",
"3": "in"
},
"expansion": "separoituva (comparative separoituvampi, superlative separoituvin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "separoituv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"separable"
],
"id": "en-separoituva-fi-adj-8Vek4~fE",
"links": [
[
"separable",
"separable"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsepɑroi̯tuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞pɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oituʋɑ"
}
],
"word": "separoituva"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "separoituva",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "8 92",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 94",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 100",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 100",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "separoitua"
}
],
"glosses": [
"present active participle of separoitua"
],
"id": "en-separoituva-fi-verb-NLbcxvx0",
"links": [
[
"separoitua",
"separoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsepɑroi̯tuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞pɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oituʋɑ"
}
],
"word": "separoituva"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oituʋɑ",
"Rhymes:Finnish/oituʋɑ/5 syllables"
],
"forms": [
{
"form": "separoituvampi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "separoituvin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "separoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "separoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "separoituvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "separoituvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "separoituvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "separoituv",
"2": "ampi",
"3": "in"
},
"expansion": "separoituva (comparative separoituvampi, superlative separoituvin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "separoituv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"separable"
],
"links": [
[
"separable",
"separable"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsepɑroi̯tuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞pɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oituʋɑ"
}
],
"word": "separoituva"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oituʋɑ",
"Rhymes:Finnish/oituʋɑ/5 syllables"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "separoituva",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "separoitua"
}
],
"glosses": [
"present active participle of separoitua"
],
"links": [
[
"separoitua",
"separoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsepɑroi̯tuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞pɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oituʋɑ"
}
],
"word": "separoituva"
}
Download raw JSONL data for separoituva meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.